„Przewodnik po neonach Nowej Huty” pod redakcją Moniki Kozioł i Jarosława Klasia

Nie wiem czy znacie historię Nowej Huty, która powstała gdzieś na początku lat 50. XX wieku. Jej budowę rozpoczęto z myślą o pracownikach ówczesnej Huty im. Lenina. Huta była w Krakowie jednym z największych przedsiębiorstw. Głównym z powodów budowy były względy ekonomiczne oraz bliska odległość od śląskich kopalń.

A czy wiedzieliście, że na terenach Nowej Huty było ponad 200 neonów? Za sprawą Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida powstał „Przewodnik po neonach Nowej Huty”.
Dzięki niemu możemy przejść się szlakiem nowohuckich neonów, które były najbardziej charakterystycznymi elementami Nowej Huty. Część z nich została zrekonstruowana i wróciła po latach na swoje „stare” miejsce. W tej części książki mam faktycznie takie przeświadczenie, jakbym trzymała w dłoniach przewodnik turystyczny. Autorzy prowadzą nas krok po kroku od neonu do neonu, opowiadając jego historię powstania.
Nie mogłabym tu nie opowiedzieć o neonie dotyczącym „Café Nowa Księgarnia”. Mój profil to żywy przykład połączenia kawy i książek, więc zdecydowanie na moim punkcie „do zobaczenia” jest ta kawiarnia, która znów zaczęła funkcjonować na osiedlu Zgody 7.

335891351_896462708260796_4588067284607799548_n

W książce znajdziemy również historię neonowych reklam, które są tylko wspomnieniem nieistniejących już instalacji. Zauważcie, że te neonowe szyldy robiły w tamtych czasach za „nośnik” reklamy. Nie było wtedy przecież takich mediów społecznościowych, jakie mamy dzisiaj. Można więc przypuszczać, że te neony musiały być chwytliwe, by przyciągać uwagę mieszkańców i przejezdnych. Z czasem, przez władze, politykę, neony zaczęły znikać. I dzisiaj tych oryginalnych instalacji zostało naprawdę niewiele.

335732504_2508884819252007_4167944313604465290_n

Myślę, że inicjatywa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida jest zdecydowanie inicjatywą, którą należy pochwalać, cenić i wspierać. Nie jest łatwo przywrócić do życia neony, które mają wartość artystyczną.

Sama książka sprawiła, że faktycznie mam ochotę wybrać się uliczkami Nowej Huty, by kilka tych neonów odnaleźć. A z racji tego, że daleko do Nowej Huty nie mamy… Poczekamy tylko na wiosnę, by zrobić sobie wycieczkę szlakiem nowohuckich neonów!

Jeśli chcecie się dowiedzieć  jak powstają neony, wzbogacić  swój słownik o nowe wyrazy związane z powstawaniem neonów, a także przejść się rozświetlonym neonowym szlakiem – to ten przewodnik jest dla Was! 

Książka została przekazana przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida,  za co jeszcze raz dziękuję. 

Na Facebooku jest konkurs, gdzie można zgarnąć jeden egzemplarz książki!

Jeśli podobała Wam się recenzja, to… Napijmy się wspólnie kawki!

buycoffeeto-btn-primary

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s