Cisza, Erling Kagge

„Otaczająca cię cisza może mnóstwo w sobie zawierać, lecz mnie najbardziej interesuje ta cisza, która jest we mnie. Cisza, którą w pewnym sensie tworzę sam.”

– Erling Kagge – Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać

Czy potraficie się odciąć? Zatopić we własnych myślach? Wyłączyć telefon, telewizor, komputer?  Potraficie na moment zapomnieć o wszystkich przyziemnych rzeczach takich jak: obiad,  kolejna rata za kredyt, pranie, kosmetyczka o dziewiętnastej, nieodrobione zadania domowe, klasówka z matmy, lista zakupów? Czy potraficie wziąć głęboki oddech i zastopować? Tak, to trudna sztuka. Najciężej jest znaleźć tę ciszę w sobie. Tę, która pozwala na zregenerowanie siły. Tej, która układa myśli. Pozostawia w człowieku nadzieję, że przecież świat się nie skończy, jeśli przez godzinę zniknę mu z oczu.

Jesteśmy oplatani przez dźwięki: nieodebrane połączenia, smsy, szum aut. Wszystko jest „na wczoraj”. Wszystko jest „pilne”. Urlop odkładamy na kolejny tydzień, miesiąc, rok… Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zaczęliśmy być pracoholikami.  Że w pogoni za luksusem, odebraliśmy sobie najważniejszą cząstkę siebie. Ja mam dość ciągłych telefonów. Czasem specjalnie kładę go w takie miejsce, gdzie nie ma zasięgu, żeby przez moment zatopić się we własnych myślach. By przez moment móc porozmawiać z samym sobą.

Erling Kagge, zdobywca biegunów i Mount Everestu, napisał książkę, która ma nam pomóc walczyć z hałasem. To właśnie hałas, który nas otacza sprawia, że nie potrafimy żyć na pełnych obrotach. Że zamiast biec naprzód, zwalniamy. Człowiek, który przez blisko dwa miesiące szedł na biegun południowy, przestał myśleć o przeszłości. Żył „tu i teraz”. Jak to osiągnął? Bliskość natury, zmaganie się z własnymi lękami i słabościami, odcięcie się od nieustającego zgiełku miasta… Sprawiły, że Autor  nauczył się siebie słuchać.

„Wierzę, że każdy może odnaleźć ciszę w sobie. Cisza jest w nas bez przerwy również wtedy, gdy otacza nas mnóstwo dźwięków.”

– Erling Kagge – Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać

To jedna z najkrótszych książek, jakie miałam okazję ostatnio czytać. A mimo to każdy z tych 33 rozdziałów utkwił mi mocno w pamięci. Autor nie tylko odpowiada na takie pytania, jak:  czym jest cisza i jak ją odnaleźć? Ale również opowiada o swojej wyprawie na Antarktydę! Pokazuje, że to ten hałas, który nas otacza… Zabija nas od środka. Autor nie narzuca nam swojego zdania. Daje nam wolną rękę do interpretacji. Co więcej… Książkę się czyta niebywale szybko. Jest napisana prostym językiem i myślę, że jest w stanie trafić do każdego. Chociaż nie każdemu ten tytuł bym polecała.

Jeszcze raz gratuluję Wydawnictwu Muza świetnej okładki. Cudnie się z nią pracowało! (Co widać po zdjęciach!)

Cisza
kategoria: publicystyka literacka i eseje
liczba stron: 128
cena okładkowa: 29,90
wydawnictwo: MUZA
ocena: 8/10

Książka została przekazana przez Wydawnictwo MUZA, za co jeszcze raz dziękuję.

muza-lo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s