Kociarz, Kristen Roupenian

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
– premiera książki 24.04.2019r.

Parę dni temu otrzymałam przesyłkę od Wydawnictwa Muza z jednym z opowiadań z książki pt. „Kociarz”. Na łamach „New Yorkera” opowiadanie zostało przeczytane przez dwa miliony Czytelników. Brzmi zachęcająco, prawda?

Opowiadanie, które czytałam, przedstawia historię 20-letniej Margot, która idzie na randkę z 34-letnim Robertem. Okazuje się jednak, że bohaterka całkiem inaczej wyobrażała sobie tę randkę. Autorka pozwala nam patrzeć oczami Margot. Czytelnik ma wrażenie, że wszedł w skórę bohaterki. Dzięki temu łatwiej jest nam zrozumieć uczucia, którymi targana jest młoda kobieta.

Żyjemy w czasach smartfonów. Częściej zobaczymy telefon przyłożony do twarzy niźli oczy rozmówcy. Chowiemy się w smsach. Na portalach społecznościowych wstawiamy idealne zdjęcia, które nieco odbiegają od rzeczywistości… Bo przecież nie możemy się powstrzymać od retuszu jakiejś naszej niedoskonałości. A co za tym idzie? Próbujemy się wyidealizować. Próbujemy być doskonali. I w ludziach również szuka się doskonałości… A człowiek przecież jest pełen wad. I życie bardzo odbiega od historii, które są często przedstawione filmach.

Która z nas nie marzyła nigdy o księciu z bajki? Który mężczyzna nie chciałby mieć u swojego boku kobiety, która byłaby idealna? Opowiadanie, które przeczytałam, pokazuje, że życie nie jest takie różowe. Relacje między Robertem a Margot są bardzo realistyczne, poprzez co targają Czytelnikiem skrajne emocje.

Opowiadanie nie ma na celu pouczać Czytelnika. Raczej jest taką wskazówką, którą drogę należałoby wybrać. Myślę, że jeśli książka jest utrzymana w takim klimacie, jak to opowiadanie… To warto sięgnąć po cały zbiór.

Tytuł: Kociarz
Autor: Kristen Roupenian
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: –
Cena: –
Moja ocena: 7/10

Książeczka została przekazana przez Wydawnictwo Muza, za co jeszcze raz dziękuję.

2 komentarze Dodaj własny

  1. maciej pisze:

    dobre, bo życiowe :)

    1. Recenzencki pisze:

      Dokładnie. :) Miło Cię tu widzieć. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s