Mroczny zaułek, Louise Doughty

„To stawało się niebezpieczne. Zaczynała niepokojąco zbliżać się do stanu, w którym mężczyzna znowu wypełni jej cały świat. Nie chciała tego. To ma być przyjaźń. Nie miłość!… Nie chciała żadnej miłości. Miłość ma wpisane w siebie cierpienie. Nieuniknione, chociażby przy rozstaniach. A oni przecież rozstawali się każdego dnia. Przyjaźń – nie. Miłość może istnieć i trwać nieodwzajemniona. Przyjaźń – nigdy. Miłość jest pełna pychy, egoizmu, zachłanności i niewdzięczności. Nie uznaje zasług i nie rozdaje dyplomów. Przyjaźń poza tym jest niezwykle rzadko końcem miłości. To nie ma być żadna miłość! Co najwyżej asymptotyczny związek. Ma ich zbliżać nieustannie, ale nigdy nagrodzić dotykiem. Nie kocha go przecież! To tylko fascynacja…”

– Janusz Leon Wiśniewski – „Samotność w Sieci”

Zapomniała jednak, że fascynacje bywają niebezpieczne. Mogą przerodzić się w obsesję. Mogą zniewolić. Mogą zniszczyć to, nad czym pracowało się kilkanaście lat. A jednak jest w nas coś, co ciągnie do samozagłady. Że idziemy nad przepaść. Że stąpamy po cieniutkiej linie. Że chcemy spróbować. Yvonne Carmichael, bohaterka książki ma męża, dobrą posadę, dzieci… Wydawać by się mogło, że niczego jej nie brak. A jednak w pewnym momencie jej małżeństwo „szwankuje”. I mimo że nie szuka pocieszenia w obcych ramionach, wpada w pułapkę, która przeradza się w gorący romans. Próbuje żyć na dwa fronty i  wierzy, że może jej się to udać. Że nikt się nie dowie. Że na jej obrączce nie będzie plam zdrady. Niestety kiedy zostaje zgwałcona… Wszystko się zmienia. Zbrodnie i kłamstwa zaczynają wychodzić na jaw.

Przede wszystkim to nie jest książka, która ma na celu ustrzec nas przed romansem. Romans (czy to w książce, czy to w życiu) prędzej czy później i tak wychodzi na jaw.  To tylko kwestia czasu. Ciągle dziwi mnie to przekonanie u niektórych osób, że może im się uda życie na dwa fronty. Polecam w tej kwestii zajrzeć do książki „Anatomia zdrady” Wojciecha Wyplera. Tam ten temat jest szerzej poruszany. Głównym wątkiem poruszanym przez autorkę jest gwałt  – jego przyczyny i skutki. Ten w „Mrocznym zaułku” sprawia, że bohaterka książki staje w potrzasku. Każda decyzja jest zła. Każda decyzja prowadzi do ujawnienia romansu. Do czego będzie zmuszona Yvonne Carmichael? Czy popełni morderstwo i zostanie za nie skazana na dożywocie?

Wydawnictwo Burda pokazuje, że thriller nie musi wiązać się z budzeniem strachu już od pierwszych stron książki. Tłumaczenie (Ewa Kleszcz) napisane jest giętkim i sprawnym  językiem, co powoduje, że w Czytelniku powoli drąży się cała historia Yvonne Carmichael. Opisany proces sądowy, to jak zachowują się skazani, ich adwokaci, strategie – dla mnie to była naprawdę uczta. Dodam, że jestem fanką „Sposobu na morderstwo” i kręcą mnie te smaczki z sali rozpraw. Naprawdę autorka mnie zaskoczyła zakończeniem. Nie spodziewałam się, że ta cała historia może się „właśnie tak” skończyć.

To chyba jedna z tych książek, które mają w sobie trochę pieprzu. I myślę, że zasadne było nazwanie jej jako tzw. thriller psychologiczny. Co prawda nie było w niej jakiegoś wow. Nie było w niej też niczego mrocznego, co spowodowałoby u mnie koszmary senne…  Natomiast taki depresyjny klimat mnie się w tej książce podobał. I nawet śmiem twierdzić, że jest to jednak książka bardziej dla kobiet. Mężczyźni w thrillerze szukają mocnych, twardych uderzeń. Grozy, która prowadzi do określonych zachowań. A tu jednak… ten thriller jest łagodniejszy. I jako takim Wam go przedstawiam.

tytuł: Mroczny zaułek
kategoria: thriller psychologiczny
liczba stron: 350
cena okładkowa: 36,90
wydawnictwo: Burda Książki
ocena: 7/10

Książka została przekazana przez Wydawnictwo Burda Książki, za co jeszcze raz dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s